Wypadek! Kiedy należy wezwać autopomoc?
- Szczegóły
Autopomoc to działalność gospodarcza, w ramach której świadczone są usługi całodobowej pomocy drogowej. Polega ona holowaniu i transporcie uszkodzonych pojazdów, ale nie tylko. Usługa autopomocy to również możliwość naprawy drobnych usterek na miejscu przez wykwalifikowanych mechaników. Profesjonalna pomoc drogowa działa 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, dlatego można z niej skorzystać o każdej porze dnia i nocy, łącznie z dniami świątecznymi i wolnymi od pracy.
W jakich sytuacjach trzeba wezwać zaufaną autopomoc?
- Usterka auta, która uniemożliwia dalszą jazdę. Fachowa autopomoc to ratunek dla kierowców, których auto uległo niespodziewanej usterce w trakcie jazdy. Awaria układu hamulcowego lub napędowego, uszkodzenie tylnego wahacza czy groźne usterki silnika uniemożliwiają dalszą jazdę. Samodzielna próba ich naprawy bez specjalistycznej wiedzy i narzędzi może skończyć się pogorszeniem sytuacji, więc lepiej nie ryzykować i wezwać zaufaną autopomoc, która odholuje samochód do mechanika. W przypadku, gdy uszkodzenie jest drobne i nie stwarza zagrożenia można odholować auto na lince, ale nie każdy kierowca jest w jej posiadaniu – w takiej sytuacji również możemy zadzwonić na autopomoc.
- Wypadek lub stłuczka na autostradzie. W przypadku niebezpiecznego zdarzenia na autostradzie wezwanie autopomocy jest obligatoryjne. Wynika to z faktu, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego holowanie samochodów na autostradzie jest zabronione. Taki manewr mogą wykonywać tylko wyspecjalizowane firmy z uprawnieniami, oferujące usługę autoholowania na lawecie. Pamiętajmy zatem, że jeżeli nasze auto jest unieruchomione na autostradzie – autopomoc to jedyne rozwiązanie.
- Unieruchomienie samochodu ciężarowego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku TIR-ów. Samochodów ciężarowych nie wolno holować samodzielnie na miękkim holu. Uprawnienia do holowania TIR-ów mają tylko firmy, świadczące usługi pomocy drogowej i dysponujące specjalistycznym holownikiem. Samochody ciężarowe holuje się na sztywnym holu i koniecznie trzeba przy tym przestrzegać zaleceń producenta. Skorzystanie z pomocy drogowej w takiej sytuacji to gwarancja powodzenia przedsięwzięcia – brak wiedzy technicznej w zakresie holowania TIR-ów to prosta droga do nieodwracalnego uszkodzenia ich części mechanicznych.
- Przebita opona i brak zapasowej części. Przebita opona to nie jest skomplikowana usterka, ale unieruchamia auto. Kierowca, który dysponuje zapasową oponą i lewarkiem bez problemu poradzi sobie z wymianą koła. Gorzej, jeżeli w samochodzie zabraknie podstawowych narzędzi. W takim przypadku kontakt z autopomocą, która wyruszy natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia okaże się nieodzowny.
- Ugrzęźnięcie auta w zaspie śnieżnej lub w rowie. Wpadnięcie samochodu do rowu lub ugrzęźnięcie w zaspie śniegu to sytuacje skrajne, które zdarzają się nieczęsto. Niemniej jednak, jeżeli już do nich dojdzie – w żadnym wypadku nie należy samodzielnie próbować wyciągnąć auta z pomocą linki holowniczej i innego samochodu. Takie działania mogą trwale uszkodzić pojazd. Do wyciągania aut z rowu (przede wszystkim samochodów ciężarowych) wykorzystuje się specjalne dźwigi.
- Niespodziewany brak paliwa w baku. Z pewnością każdemu kierowcy przydarzyła się kiedyś sytuacja, w której zabrakło mu paliwa w trakcie jazdy. Można sobie szybko poradzić z takim problemem, jeżeli w pobliżu znajduje się stacja benzynowa. Gorzej, jeśli odległość od niej jest znaczna. W takim wypadku wystarczy zadzwonić na autopomoc, włączyć światła awaryjne, zabezpieczyć stojący samochód i pasażerów, a na drogach szybkiego ruchu – przejść za barierki. W określeniu dokładnej lokalizacji auta pomoce okażą się słupki pikietażowe.
- Rozładowanie akumulatora lub zatrzaśnięcie kluczyków. Brak możliwości dostania się do wnętrza auta lub jego uruchomienia to sytuacje bardzo stresujące, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie. Zaufana autopomoc to najszybsze rozwiązanie w takich przypadkach. Specjaliści z autopomocy pomogą w odpaleniu samochodu za pomocą kabli rozruchowych. Świadczą oni również usługę awaryjnego otwierania auta metodą bezinwazyjną.